Αοκάρα ολέ,

4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Δημοσιευμένο στη κατηγορία Σεζόν 2007/2008, Το πρωτάθλημα από Δημήτρης Δουλγέρης τον Οκτωβρίου 22nd, 2007

Ορέστης ΄96 - Α.Ο.Κ. 1 - 1
(Δ. Σύρμου 22.10.2007)

Δίκαιο αποτέλεσμα μπορεί να θεωρηθεί το 1 – 1 που έφερε η ομάδα μας στο εκτός έδρας ματς με τον Ορέστη 96. Η ομάδα του Ορέστη ξεκίνησε δυνατά και μας έπιασε στον ύπνο αφού μόλις στο 5΄ άνοιξε το σκορ. Μας πήρε περίπου 30΄ λεπτά για να αντιδράσουμε και να ισορροπήσουμε το παιχνίδι. Ύστερα από μια οργανωμένη επίθεση στο 35΄καταφέραμε να ισοφαρίσουμε σε 1 – 1 με δυνατό σουτ του Κατσαρού. Από εκεί και πέρα η ομάδα μας δεν απειλήθηκε ουσιαστικά έλεγχε το παιχνίδι αλλά δεν κατάφερε να πιάσει την απόδοση των προηγούμενων παιχνιδιών και έτσι έμεινε το 1 – 1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Από τα Κόμαρα έπαιξαν : 1 ΛΑΠΑΝΟΥΔΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, 2 ΚΟΤΖΑ ΜΕΜΕΤ , 3 ΝΤΕΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ, 4 ΣΚΕΡΛΕΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, 5 ΣΤΕΦΑΝΟΓΛΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΣ, 6 ΠΑΠΑΖΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ, 7 ΣΥΡΜΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, 8 ΑΡΑΜΠΑΤΖΟΓΛΟΥ ΜΑΝΟΛΗΣ ( ΚΟΤΖΑ ΑΛΗ), 9 ΚΑΤΣΑΡΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ, 10 ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, 11 ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΚΥΡΙΑΚΟΣ ( ΚΙΟΜΟΥΡΤΖΗΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ)

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Δημοσιευμένο στη κατηγορία Σεζόν 2007/2008, Το πρωτάθλημα από Δημήτρης Δουλγέρης τον Οκτωβρίου 16th, 2007

Α.Ο.Κ. - Σαγήνη 1 - 1
(Δ. Σύρμου 16.10.2007)

Ατυχία, ατυχία, ατυχία. Αυτό που συμβαίνει φέτος με την ομάδα δεν μπορούμε να το εξηγήσουμε. Τρίτη αγωνιστική και για άλλη μια φορά δεν καταφέραμε να πάρουμε τους 3 βαθμούς, σε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν κομμένο και ραμμένο στα μέτρα μας μέσα στην έδρα μας  και όχι για άλλο λόγο αλλά για να φύγει αυτή η ηττοπάθεια που κουβαλάμε από πέρυσι μαζί μας. Το πρώτο 45΄λεπτο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για την ομάδα μας με πολλές χαμένες ευκαιρίες από τους Παπαδημητρίου, Κατσαρό , Καραγιαννόπουλο , Στεφάνογλου, Αραμπατζόγλου. Παρόλο αυτά το σκορ έμεινε στο 0 – 0. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε πάλη δυνατά και μετά από σωρεία ευκαιριών καταφέραμε να ανοίξουμε το σκορ με ωραίο πλασέ του Κατσαρού Ιωάννη μέσα από την περιοχή. Ο ίδιος παίχτης είχε και δοκάρι στο αμέσως επόμενο πεντάλεπτο. Και ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα τελείωνε υπέρ μας στην πρώτη αξιόλογη ενέργεια της Σαγήνης αδράνησε η άμυνά μας και έγινε το 1 – 1 που έμεινε ως το τέλος. Ούτε η ίδια η Σαγήνη δεν πίστευε ότι κατάφερε να πάρει αυτή την ισοπαλία.

Για τα Κόμαρα έπαιξαν 1. Λογαρούδης, 2 Κοτζά Μεμέτ, 3 Χρήστου Ιωάννης (Ντελής Δημήτρης), 4 Τσουπλής Γεώργιος, 5 Σκερλέτης Γεώργιος (Παπάζης Αναστάσιος), 6 Στεφάνογλου Στέφανος, 7 Κοτζά Αλή, 8 Αραμπατζόγλου Μανόλης, 9 Κατσαρός Ιωάννης , 10 Καραγιαννόπουλος Χρήστος, 11 Παπαδημητρίου Κυριάκος (Κιομουρτζης Χρυσοβαλάντης). Δεν αγωνίστηκε ο Σύρμου Δημήτριος λόγο τραυματισμού, ο Κεσίδης Γεώργιος, Χαμαλίδης Ιωάννης.

(Δ. Σύρμου 10.10.07)

Αυτοκτόνησε η ομάδα μας στο παιχνίδι της Κυριακής με το Ορμένιο. Η ομάδα είχε ένα ονειρεμένο ξεκίνημα και με δικά μας λάθη καταφέραμε να το μετατρέψουμε σε εφιάλτη. Μόλις στο πρώτο λεπτό προηγηθήκαμε με 1 – 0 με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Καραγιαννόπουλο Χρήστο (μία από τις μεταγραφές , φαντάρος πολύ καλός παίκτης) και στο 15΄λεπτό με 2 – 0 πάλη με τον ίδιο παίκτη με έξοχο χτύπημα φάουλ. Ο αγώνας κυλούσε στα μέτρα μας μέχρι το 40΄λεπτό όπου με δύο δικά μας τραγικά λάθη έγινε το 2 – 1 και στο 42΄ το 2 -2. Έτσι όλη η καλή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου πήρε στροφή. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μπήκε μουδιασμένη και σχεδόν με το ξεκίνημα πάλη από μια φάση που δεν μύριζε γκολ έγινε το 2 – 3. Σε όλη την διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα πίεζε χάνοντας ευκαιρίες με τον Κατσαρό Γιάννη (πολύ καλός παίκτης και αυτός φαντάρος), Παπαδημητρίου Κυριάκο (μεταγραφή νεαρός με καλά στοιχεία από Κέραμο) χωρίς αποτέλεσμα. Έτσι προς το τέλος του αγώνα αφού δεν μπορέσαμε εμείς να βάλουμε γκολ το Ορμένιο σε μια ξαφνική αντεπίθεση έκανε το 2 – 4 όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Για τα Κομαρα έπαιξαν 1. ΚΟΤΖΑ ΧΑΣΑΝ, 2 ΚΟΤΖΑ ΜΕΜΕΤ, 3 ΧΡΗΣΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗΣ, 4 ΤΣΟΥΠΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ , 5 ΣΤΕΦΑΝΟΓΛΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΣ, 6 ΚΟΤΖΑ ΑΛΗ , 7 ΑΡΑΜΠΑΤΖΟΓΛΟΥ ΜΑΝΟΛΗΣ (70΄ΑΛΛΑΓΗ ΝΑΤΣΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ), 8 ΚΑΤΣΑΡΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ, 9 ΣΥΡΜΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ( 46΄ ΑΛΛΑΓΗ ΛΟΓΟ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥ ΝΤΕΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ), 10 ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, 11 ΚΙΟΜΟΥΡΤΖΗΣ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ ( 45΄ΑΛΛΑΓΗ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΚΥΡΙΑΚΟΣ).

Επόμενος αγώνας ΚΟΜΑΡΑ – ΣΑΓΗΝΗ ΩΡΑ 16΄00 ΚΥΡΙΑΚΗ 14 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ.

Αλεποχώρι - Α.Ο.Κ. 1 - 2

Δημοσιευμένο στη κατηγορία Σεζόν 2007/2008, Το πρωτάθλημα από Δημήτρης Δουλγέρης τον Οκτωβρίου 1st, 2007

(Γ. Χαμαλίδης
και Δ. Σύρμου 01.10.07)

Θετική η πρεμιέρα πρωταθλήματος για τον ΑΟΚ, μέσα σε μια έδρα η οποία μόνο φιλική δε θα μπορούσε να χαρακτηριστεί. Η ομάδα μας, ο ΑΟΚ κατάφερε να αποσπάσει το πολυπόθητο θετικό αποτέλεσμα της πρεμιέρας κερδίζοντας την ομάδα του Αλεποχωρίου με σκορ 1 - 2. Μόλις στο 2΄, στην πρώτη ουσιαστική φάση του παιχνιδιού η ομάδα κατάφερε να προηγηθεί με κοντινό πλασέ του Κιομουρτζή Βαλάντη ύστερα από βαθιά μπαλιά-φάουλ του Τσιούπλη Γιώργου από την αριστερή γραμμή της επίθεσης και συστημένη κεφαλιά ασσίστ του Αραμπατζόγλου Μανώλη. Ένα από τα λίγα λάθη της άμυνας όμως και συγκεκριμένα στο 20΄έφερε το 1 - 1. Μετά το γκολ ο ΑΟΚ ανέβασε αισθητά το επίπεδο του αγώνα πιέζοντας την ομάδα του Αλεποχώρι, η οποία είχε κλειστή στην άμυνα της. Το χαρακτηριστικά σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων όμως κατάφερε να εκνευρίσει παίχτες και παράγοντες του ΑΟΚ έτσι ώστε το ημίχρονο να λήξει 1 - 1. Με την έναρξη του δεύτερου μέρος του παιχνιδιού ο ΑΟΚ πίεζε για το γρήγορο τέρμα, το οποίο ήρθε με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Μετά από ένα πολύ όμορφο «τριγωνάκι» της μπάλας από τους παίκτες του ΑΟΚ λίγο κάτω από την σέντρα του γηπέδου, ο Κατσαρός έγινε κάτοχος της μπάλας και με μια κούρσα από τα δεξιά τροφοδότησε με μπαλιά σέντρα τον Κιομουρτζή Βαλάντη ο οποίος με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το 1 - 2. Ο ΑΟΚ είχε πολλές ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ με τους Δημήτρη Σύρμου και Μανώλη Αραμπατζόγλου, δυστυχώς όμως χωρίς αποτέλεσμα. Αξιοσημείωτο ήταν η εξαιρετική λειτουργία της άμυνάς μας η οποία ψαλίδωσε όλες της ελπίδες των γηπεδούχων. Όλη η ομάδα των Κομάρων έπαιξε πολύ καλά με διακριθέντες τους Τσιούπλη Γεώργιο, Σταυρίδη Γιάννη, Κιομουρτζή Βαλάντη και Αραμπατζόγλου Μανώλη. Το επόμενο παιχνίδι είναι στις 7 Οκτωβρίου στην έδρα μας με την ομάδα του Ορμενίου.

Σύνθεση: Κοτζά Χασάν, Ντελής Δημήτρης, Σταυρίδης Γιάννης, Τσιούπλης Γιώργος, Κοτζά Μεμέτ, Σταφάνογλου Στέφανος, Αραμπαζτόγλου Μανώλης, Κοτζά Αλί (45΄ λόγου τραυματισμού Κατσαρός Γιάννης), Σύρμου Δημήτρης, Κιομουρτζής Βαλάντης (75΄ Χαμαλίδης Γιάννης)